We własnym domu w Krakowie najlepiej jest mieć okna od południowej i zachodniej strony. Wschodnia również wchodzi pod uwagę, szczególnie w sypialniach. Jeśli okno w pokoju do spania będzie od wschodu, wtedy łatwiej się będzie wstawało, bo promienie słoneczne będą wpuszczane właśnie o tej godzinie, o której kończy się sen.

Niektórzy chcą jednak pospać czasem dłużej, na przykład w weekendy. Wtedy dobrze jest mieć zainstalowane rolety i żaluzje. Nie pozwolą one promieniom słonecznym wdzierać się do pokoju w zbyt dużej ilości, jeśli właśnie lokator takiej sypialni chce pospać nieco dłużej.

Aby światła nie było za dużo

W Krakowie wiemy, gdzie kupić rolety i żaluzje

Dodatkowo rolety i żaluzje muszą być zainstalowane w oknach w pokojach dziennych, gdy te są położone od strony południowej i zachodniej w Krakowie. Szczególnie bowiem w porze letniej w Krakowie słońce świeci dość mocno i zachodzi późno.

O ile więc dobrze, że pokój jest dobrze oświetlony poprzez światło dzienne, nie zmienia to faktu, że czasem to może być uciążliwe i wtedy właśnie przydadzą się rolety. Pytanie też, jakie sobie można zadać, to czy powinno się instalować zasłony, czy jakieś inne formy powstrzymywania światła dziennego przed nadmiernym wpadaniem do pomieszczeń. Do wyboru są między innymi rolety.

Te są dużo częściej spotykane, niż żaluzje, ale obie formy są często spotykane. Tak naprawdę to tylko w oknach, które wychodzą na północną stronę świata, można sobie odpuścić instalowanie takich urządzeń zasłaniających światło. Dobrze by też było, gdyby te pomieszczenia od północy, nie były sypialniami, albo pokojami dziennymi. Budujmy domy tak, aby była to na przykład kuchnia, albo przedpokój.